Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wizyta w Sejmie i Senacie

21 grudnia uczniowie klasy IIIa udali się na wycieczkę do Sejmu i Senatu. Przy ul. Wiejskiej poznali historię tego miejsca, mogli zobaczyć sale, w których obradują parlamentarzyści, podejmują ważne dla Polski decyzje. Uczniowie przypatrywali się korytarzom i pomieszczeniom, które tak dobrze znają z ekranu telewizorów. Dużą niespodzianką było spotkanie z kilkoma ważnymi politykami, z którymi udało się wymienić kilka zdań i złożyć świąteczne życzenia.


Niezwykła lekcja historii

Na koniec listopada uczniowie klasy IIIa uczestniczyli w niezwykłej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego. Tematem lekcji była obecność cywilów w powstaniu. Uczniowie nie tylko dowiedzieli się o nieznanych im dotychczas faktach, mogli również sprawdzić swoją wiedzę na temat wydarzeń z sierpnia i września 1944r. zwiedzając muzeum, a także pisząc odezwę do narodu czy raport z powstania skierowany do władz. Uczniowie gimnazjum nie mają w programie nauczania historii współczesnej Polski, dlatego nauka o ważnych dla naszego kraju wydarzeniach XX wieku musi odbywać się poprzez takie właśnie muzealne spotkania.

  


Wycieczka do Wilanowa

      Dnia 29.10.2015r. odbyła się wycieczka klasy 1b i 3a do Wilanowa. Pobyt w Pałacu został podzielony na dwie części: przyrodniczą i warsztaty z kaligrafii. Rozpoczęliśmy od zwiedzenia ogrodu i parku, które o tej porze roku wyglądają przepięknie. Idąc przez park, spoglądając na mapę, podziwialiśmy jesienne krajobrazy, stawy, przy okazji dowiadując się wiele ciekawych rzeczy na temat przyrody. Na końcu tej części wycieczki weszliśmy do budynku i sprawdzaliśmy pobrane próbki wody ze stawów w Wilanowie, stopień ich czystości i PH. Następnie weszliśmy do Pałacu Wilanowskiego, gdzie oglądaliśmy jego wnętrza. Na koniec odbyła się najciekawsza część wycieczki – piórem maczanym w kałamarzu kaligrafowaliśmy litery. Czasami zdarzały się kleksy, ale nasze skupienie i koncentracja wzbudziły w prowadzącym podziw. Szkoda, Pani od języka polskiego bardzo żałowała, że tylko przez chwilę litery pisane przez nas miały tak piękny kształt…

     


Wycieczka do Sandomierza

25 września uczniowie klas Ib i IIIa wybrali się na pierwszą w tym roku wycieczkę. W dobrych humorach i pełni optymizmu punktualnie o 7.00 wyruszyliśmy sprzed szkoły. Nasze miny trochę się popsuły za Radomiem, kiedy na szybach zobaczyliśmy krople deszczu. Ale nie traciliśmy wiary... czytaj więcej...


Wycieczka do Torunia

Dnia  30 września uczniowie z klas 1c,  2c i  2b  wybrali się razem z wychowawcami na wycieczkę do Torunia – miasta, w którym urodził się Mikołaj Kopernik. Doskonała pogoda i dobry humor pozwoliły wszystkim spędzić uroczy dzień w historycznym Toruniu,
w mieście, w którym cenne zabytki harmonijnie współistnieją ze współczesnością.

Przygodę rozpoczęła wizyta w Muzeum Żywego Piernika. W magiczny sposób uczniowie przenieśli się do XVI-wiecznej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza czeladniczego wszyscy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, które świadczą o nabytej umiejętności wypieku pierników według receptury sprzed ponad pięciuset lat.

Kolejną atrakcją był Rynek Główny, a na nim Gotycki Ratusz Staromiejski, który powstał w XIII i XIV wieku. W XVIII wieku, podczas najazdu szwedzkiego został poważnie uszkodzony, a następnie odbudowany. Najsławniejszym pomnikiem w Toruniu jest odlany z brązu pomnik Mikołaja Kopernika z 1853 roku, znajdujący się na Rynku Staromiejskim. Otoczony jest przez kamienne ławeczki zawsze pełne turystów, a w pobliżu znajduje się Studzienka z Flisakiem.

Z Rynku Głównego uczniowie udali się do Planetarium. Tam obejrzeli seans pt.”Osiem planet” i dowiedzieli się jak powstał układ słoneczny. Po tej ciekawej lekcji astronomii była chwila wolna na zakup pierników- bez nich nikt nie odważyłby się wrócić do domu. W programie wycieczki były także ruiny Zamku Krzyżackiego, Katedra św. Jana, Krzywa Wieża i Mury Obronne. Tyle atrakcji tylko jednego dnia. To była cudowna wycieczka!

MIGAWKI Z TORUNIA – zobacz galerię


Lekcja w Muzeum Narodowym

„KULTURA DOSTĘPNA”- CYKL LEKCJI W MUZEUM NARODOWYM

Uczniowie klasy 2c plastycznej rozpoczęli cykl lekcji w Muzeum Narodowym. Nauczycielka plastyki pani Katarzyna Czernicka-Kujawska wystąpiła z prośbą do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie uczniom cyklu darmowych zajęć o charakterze kulturalnym. Uczniom zafundowano lekcje w Muzeum Narodowym. Pierwsza lekcja „Muzealne przeboje” odbyła się 24 września i bardzo się uczniom spodobała. Kolejne odbędą się w październiku, listopadzie i następnych miesiącach. Uczniowie będą pogłębiać swoją wiedzę o sztuce w bezpośrednim kontakcie z największymi dziełami, zgromadzonymi w salach Muzeum Narodowego. Zobaczcie jak pracowali wasi koledzy….