Biblioteka i ICIM

Regulamin czytelni i ICIM

Regulamin wypożyczalni

Księgozbiór biblioteki

Księgozbiór naszej biblioteki liczy ponad 15 000 woluminów. W latach 2011 – 2013 zbiory biblioteczne zostały opracowane i wprowadzone do komputerowej bazy danych w programie bibliotecznym MOL.

Zawartość treściowa księgozbioru jest bardzo bogata. Dużą jej część zajmuje literatura piękna - lektury szkolne, powieści przygodowe, obyczajowe i inne. Dysponujemy także bogatym księgozbiorem podręcznym, udostępnianym w czytelni. W jego skład wchodzą słowniki, encyklopedie, leksykony, albumy i inne pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin wiedzy. Ponadto od 2012 roku

w wypożyczalni wszystkie książki znajdują się w „wolny dostępie”, to znaczy, że każdy uczeń może samodzielnie wyszukać interesującą go pozycję na półce.

W czytelni udostępniamy również prasę prenumerowaną przez bibliotekę. W ofercie biblioteki znajdują się takie tytuły jak: AUTO ŚWIAT, PIŁKA NOŻNA, VICTOR, MŁODY TECHNIK i inne czasopisma, po które sięgają zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. Z gazet codziennych polecamy PRZEGLĄD SPORTOWY.

Biblioteka posiada bogatą kolekcję płyt CD i DVD, z której czytelnicy mogą skorzystać na miejscu. Zawiera ona ekranizacje lektur, filmy popularnonaukowe, przeznaczone na lekcje wychowawcze i nagrania własne dotyczące uroczystości szkolnych.

Biblioteka dokumentuje swoją działalność prowadząc stronę internetową biblioteki szkolnej. Strona www naszej biblioteki funkcjonuje od roku szkolnego 2013/ 2014.

Zachęcamy do odwiedzin i zapoznania się z ofertą naszej biblioteki.

Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej

Od września 2006 roku w bibliotece szkolnej działa Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej. Do dyspozycji użytkowników są trzy stanowiska komputerowe ze stałym dostępem do Internetu oraz wielofunkcyjne urządzenie sieciowe (drukarka oraz skaner do dyspozycji nauczycieli). Centrum Multimedialne szkoła otrzymała w ramach projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem projektu jest ułatwienie indywidualnego zdobywania i przetwarzania informacji dostępnej przez Internet, zwiększenie potencjału edukacyjnego biblioteki oraz podnoszenie jakości i dostępności kształcenia poprzez wykorzystanie technologii informacyjnej w oświacie.

Użytkownicy ICIM mają ponadto możliwość skorzystania z programów multimedialnych takich jak: encyklopedie, słowniki, atlasy świata. Szczegółowe informacje i zasady korzystania określa Regulamin ICIM znajdujący się w bibliotece szkolnej oraz na stronie internetowej biblioteki szkolnej.

Małgorzata Raczko i Agnieszka Boimska

nauczyciele-bibliotekarze Gimnazjum nr 30