Innowacje plastyczne

W roku szkolnym 2014/2015, po raz pierwszy w naszym gimnazjum została wdrożona innowacja pedagogiczna, oparta na działalności plastycznej. Projekt zakłada realizację programu w trybie zajęć dodatkowych dla klas z rozszerzoną edukacją plastyczną. Obecnie obejmuje klasę pierwszą – 4 godziny i klasę drugą – 4 godziny. Obie klasy podzielone są na dwie grupy pracujące po dwie godziny tygodniowo. W nowym roku szkolnym klasy plastyczne będą w dalszym ciągu realizować program innowacji w takim samym wymiarze godzinowym. Każda, kolejna klasa pierwsza, także będzie objęta programem innowacyjnym. Dodatkowe godziny są uwzględnione w planie lekcji klas, w taki sposób, by nie kolidowały z zajęciami obowiązkowymi.

Warunkiem prowadzenia zajęć jest dobra organizacja warsztatu pracy i przygotowanie pracowni plastycznej, która na chwilę obecną posiada niezbędne wyposażenie. Znajdują się w niej sztalugi malarskie duże oraz mniejsze na 15 stanowisk roboczych, sprzęt audiowizualny (rzutnik, ekran, laptop, dvd i telewizor). Szkoła zapewnia podstawowe materiały w postaci kartonów w dużych formatach, bloków rysunkowych oraz papieru do szkicowania. Gimnazjum wyposażone jest w stelaże ekspozycyjne (15 sztuk o wymiarach 1,5m x 3,0m), na których uczniowie prezentują swoje prace plastyczne. Wystawy są aktualizowane i organizowane systematycznie przez cały rok. W pracowni znajduje się pokaźne zaplecze w postaci niezbędnej literatury przedmiotu i albumów, filmoteka (50 filmów o artystach i epokach), cykl prezentacji multimedialnych z zakresu wiedzy o sztuce i kulturze, farby, pędzle, ołówki i wiele innych przyborów do plastyki.

Program innowacyjny „Wędrówki po świecie sztuki” składa się z dwóch obszarów, wzajemnie się uzupełniających. Pierwszy to „Art- studium” i dotyczy działań twórczych uczniów. Drugi, „Gawędy o sztuce”, który wprowadza uczniów w zagadnienia z zakresu dziejów sztuki i nauki.

Kultura artystyczna niesie ze sobą system wartości bardzo potrzebny do ogólnego rozwoju osobowości młodzieży. Uczniowie poprzez kontakt ze sztuką mają możliwość rozwijania swoich umiejętności manualnych, wrażliwości, ekspresji twórczej, poczucia estetyki, są lepiej przygotowani do odbioru sztuki współczesnej, kreowania rzeczywistości i podejmowania właściwych decyzji. Dzięki działalności artystycznej doświadczają radości tworzenia, wyrażają siebie oraz budują wiarę we własne możliwości. Próby samodzielnego tworzenia, bez odpowiedniego pokierowania młodym człowiekiem, często kończą się niezadowoleniem z uzyskanych efektów pracy. Potencjał młodych ludzi jest olbrzymi, warto więc stworzyć im dogodne warunki do tworzenia, ukierunkować, zainspirować, czasem podpowiedzieć. Różnorodność w kwestii tematów i technik plastycznych ma na celu pozwolić każdemu uczestnikowi zajęć odnaleźć coś dla siebie i poczuć satysfakcję z tworzenia własnych dzieł, które może eksponować na forum szkoły i wystawiać na konkursach plastycznych.

Nasza młodzież bierze udział w różnych konkursach plastycznych, szkolnych i poza szkolnych i zdobywa czołowe miejsca. Realizuje program pt. Kultura Dostępna, a dzięki przychylności Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wszystkie zajęcia w Muzeum Narodowym są bezpłatne. Uczniowie współpracują z Fundacją Hereditas, która włączyła ich w Programy Rewitalizacyjne – „Praga! Moja pasja” oraz „Czas na Pragę”. Biorą udział w ciekawych wycieczkach o charakterze edukacyjnym, poznając w ten sposób historię i kulturę regionu i kraju. Dbają o estetykę otoczenia, w którym uczą się i pracują.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych szóstoklasistów do kontynuowania nauki w naszym gimnazjum, w klasie o profilu plastycznym. Jeśli interesujesz się plastyką, jesteś kreatywny i twórczy, lub po prostu lubisz rysować i malować, musisz do nas dołączyć.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć

Innowacje plast...