Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

II Wielkie Praskie Dyktando za nami

3 marca 2017 r. Gimnazjum nr 30 z okazji Dnia Patrona, gen. Kazimierza Pułaskiego, zaprosiło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe do zmierzenia się z pułapkami polskiej ortografii i interpunkcji.

Tytuł Mistrza Ortografii zdobyli:
- Jakub Sosnowski - Szkoła Podstawowa nr 30;
- Barbara Nowakowska - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Michalina Zienkiewicz - VIII LO im. Władysława IV; 
- Jarosław Mróz - Dorośli.

Tytuł I Wicemistrza Ortografii ( II miejsce) zdobyli:
- Szymon Lewicki - Szkoła Podstawowa nr 30;
- Mateusz Mich - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Zofia Kachel - VIII LO im. Władysława IV; 
- Ewa Janik - Dorośli.

Tytuł II Wicemistrza Ortografii ( III miejsce) zdobyli:
- Kamil Kocjan - Zespół Szkół nr 45;
- Joanna Włoskowicz - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Adam Rempała - VIII LO im. Władysława IV; 
- Ryszard Cieśla - Dorośli.

Najmłodsi zmagali się z tekstami Stanisława Lema. Pisarz dyktował je swojemu kuzynowi, aby nauczyć go poprawnej pisowni. Ci, którzy czytają baśnie, literaturę fantasty i powieści historyczne, nie mieli kłopotu z występującymi w dyktandzie wyrazami przestarzałymi.

Gimnazjaliści zaś musieli uważać na śmieszne imiona bohaterów, a także interpunkcję mowy niezależnej, wtrąceń i imiesłowowych równoważników zdania. Pracę z pewnością osładzał czarny humor Stanisława Lema, dobrze znany z jego "Bajek robotów".

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli pisali tekst profesora Jerzego Bralczyka przygotowany na odbywające się tradycyjnie w Katowicach Ogólnopolskie Dyktando. Tekst trochę skróciliśmy, aby zdążyli go napisać uczestnicy naszej skromnej imprezy. Niemniej musieli się oni wykazać nie tylko znajomością zasad ortograficznych, ale i pewną erudycją.

W załączeniu przedstawiamy dyktowane teksty wraz z komentarzem ortograficznym, który odsyła do zasad pisowni przedstawionych w Nowym słowniku ortograficznym PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego (wyd. 1997 i następne).

Gratulujemy Mistrzom Ortografii, szczególnie autorowi bezbłędnej pracy, Jakubowi Sosnowskiemu z SP 30. Wszystkim uczestnikom II Wielkiego Praskiego Dyktanda bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów w zmaganiach z zawiłościami polskiej pisowni.

Czy spotkamy się za rok na III Wielkim Praskim Dyktandzie?

II Wielkie Pras...

                                                                                                           Organizatorzy


 

W ramach projektu MEN współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny nasza szkoła w roku szkolnego 2006/07 otrzymała nową pracownię komputerową oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które znajduje się w bibliotece szkolnej. Drugą pracownię otrzymaliśmy w czerwcu 2008 roku.