Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Wyróżnienie dla Oli

W środę 14 czerwca Aleksandra Tarka odebrała dyplom i nagrodę za wyróżnienie w Wojewódzkim Konkursie Literacko - Plastycznym "Podróże do innych światów. Fantasy i science - fiction", kategoria Proza.

Uczennicę przygotowała nauczycielka języka polskiego p. Anna Bednarczyk.
Gratulujemy i zapraszamy do lektury wyróżnionej pracy.


Zielona Szkoła

 W dniach 22-26 maja klasy 1B 2B 3C wyjechały na wycieczkę do Chłapowa . Na wycieczkę w sumie pojechało 49 osób.  Spod szkoły wyjechaliśmy ok. 7. Naszym pierwszym punktem podróży był park linowy „Tarzan Park”. Niektóre osoby nie chciały wejść na niebieską trasę, bo się bały, ale większość osób skusiła się na dreszczyk emocji. Najpierw zostaliśmy nauczeni, jak poruszać się w parku, a potem ruszyliśmy w trasę. W parku spędziliśmy  2 godziny. Resztę dnia spędziliśmy w pokojach, wieczorem natomiast poszliśmy na spacer po plaży.

  Drugiego dnia odbyły się warsztaty z bursztynami, podczas  których dowiedzieliśmy się więcej o tych kamieniach, następnie odbyła się gra terenowa. Zostaliśmy podzieleni na 4 grupy, każda dostała mapę , GPS i wykrywacz metali. Zadaniem było odnalezienie schowanych skarbów. W nocy poszliśmy na plażę szukać bursztynów. I tak zakończył się kolejny dzień naszej wycieczki.

Trzeciego dnia pojechaliśmy do Trójmiasta.  W Gdyni zwiedzaliśmy statek „Dar Pomorza”. Następnie pojechaliśmy do Gdańska, gdzie spacerowaliśmy Długim Targiem, z wieży Kościoła Mariackiego obejrzeliśmy panoramę Gdańska, a na koniec pozdrowiliśmy Neptuna. Odwiedziliśmy także słynne molo w Sopocie. I tak zakończył się kolejny dzień naszego wypoczynku.

Czwartego dnia pojechaliśmy do Słowińskiego Parku Narodowego. „Szlakiem ruchomych wydm” przeszliśmy niemały kawałek, ale widok był niesamowity.
Potem wróciliśmy zmęczeni do pensjonatu na obiadokolacje i tak zakończył się czwarty dzień.  Piątego dnia, a zarazem ostatniego, rano spakowaliśmy bagaże i wyjechaliśmy na Hel, gdzie zobaczyliśmy fokarium. Zobaczyliśmy, gdzie kończy się Polska. I tak skończyła się nasza wycieczka nad morzem. Pod szkołę wróciliśmy ok. godziny 20.

Naszym zdaniem wycieczka była bardzo udana
Patryk Zawadzki i Aleksander Giżyński IIb


Brazylijska delegacja w Polsce

Brazylijska delegacja przyleciała do Polski, by zapoznać się z naszym systemem oświaty. Swój pierwszy dzień spędziła w Ministerstwie Edukacji Narodowej na rozmowach z obecną minister edukacji p. Anną Zalewską na temat nowej reformy, która zostanie wprowadzona w przyszłym roku szkolnym.

Brazylijska delegacja miała w planach odwiedzenie kilka szkół w Warszawie, aby zobaczyć, jak przebiega u nas szkolne życie, jak wyglądają nasze placówki. Mieliśmy zaszczyt należeć do grona szkół odwiedzanych przez zagranicznych pedagogów. Z przyjemnością oglądali lekcje klasy o profilu dziennikarskim, plastycznym i ekologicznym.

Delegacja była zachwycona naszą szkołą, robili zdjęcia, podziwiali i nie mieli ochoty opuszczać naszego gimnazjum.

 Brazylijska delegacja ma tydzień na zapoznanie się z naszym systemem szkolnictwa. Pomimo iż nasze gimnazjum jest powoli wygaszane, zrobiliśmy na nich wielkie wrażenie.

Natalia Kowalska, Julia Wiśniewska IIB


Mistrzostwa Warszawy w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych w ramach 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży

Od 22 do 30 marca w hali DOSiR Praga-Północ przy ul. Szanajcy 17/19 rozegrane zostały Mistrzostwa Warszawy w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych w ramach 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży. W imprezie rywalizowało 18 najlepszych warszawskich gimnazjów, mistrzów poszczególnych dzielnic. Wśród finałowej osiemnastki znalazły się nasze uczennice, które kilka dni wcześniej zdobyły Mistrzostwo Dzielnicy.

W fazie eliminacyjnej pewnie pokonaliśmy 2:0 najpierw Gimnazjum nr 1 z Mokotowa a następnie Gimnazjum nr 101 z Wawra awansując do dalszej fazy rozgrywek. W ćwierćfinałach najpierw przegraliśmy 0:2 po dobrym meczu z późniejszym zwycięzcą mistrzostw Gimnazjum nr 35 ze Śródmieścia. Wygrana 2:0 z Gimnazjum nr 81 z Bemowa pozwoliła nam na awans do półfinałów. Dwa zwycięstwa 2:1 z Gimnazjum nr 49 z Woli i 2:0 z Gimnazjum nr 72 z Bielan  pozwoliły nam awansować do najlepszej czwórki. W meczu półfinałowym zabrakło bardzo niewiele, żeby zagrać o złoty medal. Przegraliśmy 0:2 po wyrównanej walce w obu setach na przewagi z Gimnazjum nr 18 z Pragi Południe. Mecz o brązowy medal był jednostronnym widowiskiem. Ulegliśmy zdecydowanie Gimnazjum nr 92 z Ursynowa, zajmując czwarte miejsce.

Skład reprezentacji Gimnazjum nr 30: Wiktoria Szwed (kapitan), Maja Knyziak, Daria Prozych, Nikola Kot, Magda Sikorska, Dominika Mutniańska, Magda Góra, Julia Duda, Paulina Olszewska, Ewa Koźmińska.

Trenerzy: Andrzej Sowa, Adam Beczek

Impreza, w której uczestniczyło ponad 200 młodych siatkarek przebiegała w przyjaznej, sportowej atmosferze przy dużym zainteresowaniu publiczności.

Na wielkie słowa uznania zasłużyli nasi kibice - uczniowie Gimnazjum nr 30, którzy cały czas żywiołowo i co godne podkreślenia kulturalnie dopingowali swoje koleżanki.


Mistrzostwa Dzielnicy w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych w ramach 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży

W pierwszej połowie marca w hali DOSiR Praga Północ przy ul. Szanajcy 17/19 rozegrane zostały Mistrzostwa Dzielnicy Praga-Północ w Piłce Siatkowej Dziewcząt Szkół Gimnazjalnych w ramach 50 Warszawskiej Olimpiady Młodzieży.

W zawodach rywalizowało pięć praskich gimnazjów. Nasze dziewczęta okazały się bezkonkurencyjne wygrywając zdecydowanie wszystkie spotkania i zapewniając sobie prawo reprezentowania Pragi-Północ na Mistrzostwach Warszawy.

Impreza, w której uczestniczyło ponad 50 młodych siatkarek przebiegała w przyjaznej, sportowej atmosferze przy dużym zainteresowaniu publiczności. Na wielkie słowa uznania zasłużyli nasi kibice - uczniowie Gimnazjum nr 30, którzy cały czas żywiołowo i co godne podkreślenia kulturalnie dopingowali swoje koleżanki.

Skład drużyny: Wiktoria Szwed (kapitan), Magdalena Sikorska, Nikola Kot, Maja Knyziak, Daria Prozych, Dominika Mutniańska, Magdalena Góra, Julia Duda, Paulina Olszewska, Ewa Koźmińska.

Trenerzy: Andrzej Sowa, Adam Beczek


II Wielkie Praskie Dyktando za nami

3 marca 2017 r. Gimnazjum nr 30 z okazji Dnia Patrona, gen. Kazimierza Pułaskiego, zaprosiło uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe do zmierzenia się z pułapkami polskiej ortografii i interpunkcji.

Tytuł Mistrza Ortografii zdobyli:
- Jakub Sosnowski - Szkoła Podstawowa nr 30;
- Barbara Nowakowska - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Michalina Zienkiewicz - VIII LO im. Władysława IV; 
- Jarosław Mróz - Dorośli.

Tytuł I Wicemistrza Ortografii ( II miejsce) zdobyli:
- Szymon Lewicki - Szkoła Podstawowa nr 30;
- Mateusz Mich - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Zofia Kachel - VIII LO im. Władysława IV; 
- Ewa Janik - Dorośli.

Tytuł II Wicemistrza Ortografii ( III miejsce) zdobyli:
- Kamil Kocjan - Zespół Szkół nr 45;
- Joanna Włoskowicz - Gimnazjum nr 58 im. Władysława IV;
- Adam Rempała - VIII LO im. Władysława IV; 
- Ryszard Cieśla - Dorośli.

Najmłodsi zmagali się z tekstami Stanisława Lema. Pisarz dyktował je swojemu kuzynowi, aby nauczyć go poprawnej pisowni. Ci, którzy czytają baśnie, literaturę fantasty i powieści historyczne, nie mieli kłopotu z występującymi w dyktandzie wyrazami przestarzałymi.

Gimnazjaliści zaś musieli uważać na śmieszne imiona bohaterów, a także interpunkcję mowy niezależnej, wtrąceń i imiesłowowych równoważników zdania. Pracę z pewnością osładzał czarny humor Stanisława Lema, dobrze znany z jego "Bajek robotów".

Natomiast uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i dorośli pisali tekst profesora Jerzego Bralczyka przygotowany na odbywające się tradycyjnie w Katowicach Ogólnopolskie Dyktando. Tekst trochę skróciliśmy, aby zdążyli go napisać uczestnicy naszej skromnej imprezy. Niemniej musieli się oni wykazać nie tylko znajomością zasad ortograficznych, ale i pewną erudycją.

W załączeniu przedstawiamy dyktowane teksty wraz z komentarzem ortograficznym, który odsyła do zasad pisowni przedstawionych w Nowym słowniku ortograficznym PWN pod redakcją Edwarda Polańskiego (wyd. 1997 i następne).

Gratulujemy Mistrzom Ortografii, szczególnie autorowi bezbłędnej pracy, Jakubowi Sosnowskiemu z SP 30. Wszystkim uczestnikom II Wielkiego Praskiego Dyktanda bardzo dziękujemy i życzymy sukcesów w zmaganiach z zawiłościami polskiej pisowni.

Czy spotkamy się za rok na III Wielkim Praskim Dyktandzie?

II Wielkie Pras...

                                                                                                           Organizatorzy


 

W ramach projektu MEN współfinansowanego przez Europejski Fundusz Społeczny nasza szkoła w roku szkolnego 2006/07 otrzymała nową pracownię komputerową oraz Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej, które znajduje się w bibliotece szkolnej. Drugą pracownię otrzymaliśmy w czerwcu 2008 roku.